Awards

National Scholastic Art Awards

2019 Morgan S. -Photography – Gold/American Vision

2018 Lucas G. – Photography – Silver Medal

2018 Gianna H. – Photography – Gold Medal

2018 Caden S. – Ceramic – Silver Medal

2018 Madison J. – Ceramic – Silver Medal

2018 Claire F. – Drawing – Gold Medal

2018 Sydney G. – Drawing – Gold Medal

2017 Katie R. – Ceramic – Gold Medal

2017 Teresa O. – Painting – Silver Medal

2017 Josh T. – Drawing – Silver Medal

2016 Anika K. – Ceramic – Silver Medal

2016 Molly M. – Drawing – Silver Medal

2016 Allison H. – Drawing – Silver Medal

2015 Michael B. – Photography – Silver Medal

2014 Sydney G. – Ceramic – Gold Medal

2013 Katie S. – Photography – Silver Medal

2013 Wesley V. – Drawing –Silver Medal

2013 Courtney W. – Drawing – Gold Medal

2011 Keaton V. – Drawing – Silver Medal


Minnesota Scholastic Art Awards

2019

American Visions Nominee

Claire F. (12), Hannah M. (12), Morgan S. (12)

Gold Key

Isabella C. (12), Claire F. (12), Emma G. (10), Emily M. (11), Hannah M. (12), Ayodele O. (12)
Veronika P. (12), Morgan S. (12), SiAnna S. (12), Mady V. (12)

Silver Key

Abby A., Isabella C. (12), Danay D., Joshua E. (12), Claire F. (12), Nykayla G., Sarah L. (12), Natalie M., Hannah M. (12), Bella N., Nathan N. (12), Veronika P., Aubrey R., Jack S. (12), Morgan S. (12), SiAnna S. (12), Laine T. (12), Mady V. (12), Jackson W., Lauren W., Matthew W. (12)

Honorable Mention

Lily B., Jacob B. (12), AQ B., Mia C. (12), Isabella C. (12), Josiah D. (10), Alice D. (11), Megan E. (12), Hailey E., Joshua E. (12), Claire F. (12), Maia G., Tyler H., Aaliyah H., Ashton H., Hunter L., Peyton L., Sarah L. (12), Michelle l., Elizabeth L., Jaden M. (12), Julian M. (12), Kyle M., Lucy M., Hannah M., Olivia M., Bella N., Nathan N. (12), Jordyn O. (11), Lauren P., Veronika P. (12), Lila R., Eliah R., Aubrey R., Julia S., Valen S., Jack S. (12), Morgan S. (12), SiAnna S. (12), Maisie T., Laine T. (12), Andrew V. (12), Mady V. (12), Jackson W., Jillian W.

2018

Gold Key

Andrew B. (12), Claire F. (11), Tyler G. (12), Sydney G. (12), Madison G. (12), Lucas G. (12), Gianna H. (11), Lynnea H. (12), Madison J. (12), Morgan L. (9), Brad M. (12), Zara M. (12), Nick O. (12), Teresa O. (12), Brian P. (12), Sam P. (12), Peyton R. (12), Caden S. (12), Jonah S. (12), Alex V. (12), Madeline V. (12), Keeley W. (12)

Silver Key

Chloe A. (12), Danyan B. (12), Claire F. (11), Tyler G. (12), Sydney G. (12), Madison G. (12), Lucas G. (12), Madison J. (12), Elizabeth L. (11), Brad M. (12), Jaden M. (11), Julian M. (11), Bennett M. (12), Tony N. (12), Nick O. (12), Teresa O. (12), Sam P. (12), Caden S. (12), Abigail T. (11), Zoe U. (11), Vilatuth V. (11), Madeline V. (11), Jackson W. (11), Jake W. (12)

Honorable Mention

Anna B. (10), Danyan B. (12), Mia C. (11), Kendal C. (9), Ethan D. (11), Joshua E. (10), Julia F. (12), Claire F. (11), Tyler G. (12), Sydney G. (12), Madison G. (12), Lucas G. (12), Gianna H. (11), Lynnea H. (12), Anna L. (10), Brad M. (12), Emily M. (10), Reanna M. (12), Julian M. (11), Zara M. (12), Bennett M. (12), Tony N. (12), Nick O. (12), Teresa O. (12), Sam P. (12), Jade R. (10), Peyton R. (12), Sam R. (12), Caden S. (12), Amber S. (12), Abigail T. (11), Andrew V. (11), Jake W. (12)

2017

American Visions Nominee

Josh T. (12)

Gold Key

Kayla A. (12), Enna B. (12), Zachary C. (12), Macie G.(12), Cole H. (11), Kirsten H. (12), Allison H. (12), Beau I. (12), Sophia M. (12), Molly M. (12), Alexander M. (11), Teresa O. (11), Katie R. (12), Taylor R. (12), Tyler S. (12), Josh T. (12), Madeline V. (10)

Silver Key

Kayla A. (12), Shannon B. (11), Enna B. (12), Zachary C. (12), Hailey C. (11), Abbey E. (12), Sydney G. (11), Zachary H. (12), Allison H. (12), Beau I. (12), Joseph K. (12), David L. (12) Molly M. (12), Zara M. (11), Tyler M. (12), Sam P. (11), Katie R. (12), Taylor R. (12), Samantha T. (12), Josh T. (12), Yana V. (12), Madeline V. (10), David W. (11), Rachel W. (12)

Honorable Mention

Chloe A. (11), Shannon B. (11), Enna B. (12), Kiera B. (10), Kaylin C. (10), Mason C. (12), Zachary C. (12), Hailey C. (11), Hana D. (12) Abbey E. (12), Joshua E. (9), Emma F. (12), Maddie G. (12), William G. (12), Macie G. (12), Tyler G. (11),  Sydney G. (11), Madison G. (11), Zachary H. (12), Allison H. (12), Beau I. (12), Madison J. (11), Averi K. (10), Cody K. (11), Brady K. (11), Joseph K. (12), Megan K. (12), Sydney K. (11), Maddie L. (11), Olivia L. (11), David L. (12) Molly M. (12), Rachel M. (12), Cody M. (10), Teresa O. (11), Nick O. (11), Sam P. (11), Katie R. (12), Peyton R. (11), Eliah R. (10), Taylor R. (12), Samantha S. (12), Kaitlyn S. (10), Owen S. (10), Tyler S. (12), Ashley T. (10), Laine T. (10), Josh T. (12), Yana V. (12), Jordan V. (12), Madeline V. (10), Jackson W. (10), David W. (11), Cora W. (12), Rachel W. (12), Kaitlyn Z. (12)

2016

Gold Key

Eva G. , Leah J. (12), Anika K. (12), Sophia M. , Nathan W. (12), ReaAnn A. (12), Mackenzie B. , Sydney G. , Allison H. , Molly M. , Juliann S. (12), Keaton S. , Yana V. , Emily W. (12), Gracia B. , Toneh G. (12), Tyler M. , Anastasia P. (12), Samantha S. , Emily R. (12)

Silver Key

Elijah R. (12), Sam R., Carly R. (12), Emily R. (12), Mckenna R., Katie R. (12), Emily R., Juliann S. (12), Samantha S., Keaton S., Kaitlyn S., Anne S. (11) Syreena T., Josh T., Yana V., Madeline V., Emily W. (12),  Madeline W. (12), Isaiah W. (12) Madalyn W., Nathan W. (12), Andrew Y. (12)

Honorable Mention

Kayla A.(11), Mackenzie B., Lindsey C. (12), Mason C., Autumn C. (12),  Miranda D. (12), Hana D., Kaitlen E., Maggie F., Toneh G. (12), Elizabeth G., Sydney G., Eva G., Samantha G., Madison G.,  Hailey H. (12), Jade H. (12), Zachary H., Allison H., Beau I., Zach J., Austin J., Leah J. (12), Anika K. (12), Ty L., Alexis L., Sophia M., Molly M., Nicole M., Rachel M., Ty M., Zachary N. (12), Jessica O., Claire O. (12), Anastasia P. (12), Katie R.,  Peyton R. (10)

2015

Gold Key

Kayla A. (10), Michael B. (12), Amanda D. (12), Eva Serena G. (10), Madelyn J. (12), Ty L. (10), Alexis L. (11), Molly M., Rose N. (12), Anastasia P. (12)

Silver Key

Kayla A. 10, Rachel B. 12, Alexander B. 11, Gracia B., Michael B. 12, Mason C., Samuel C., Amanda D. 12, Sydney G., Biftu H. 12, Anika K. 12, Lisa K. 12, Ty L. 10, Ekaterina L., Molly M., Rose N. 12, Trent O. 12, KT P. 12, Alyssa P., Josie S.

Honorable Mention

Kayla A. 10, Bethany B., Christopher B., Michael B. 12, Mackenzie B., Amanda D. 12, Jackson F. 12, Sydney G. 12, Alyssa H., Jed I. 12, Lily Johnson, Marleigh J. 10, Anika K. 12, Alexis L. 11, Rose N. 12, Elijah O. 11, Emma O., KT P. 12, Alexandria S. 12, Trevor S.

2014

Gold Key

Jessica R. 12 Portfolio, Brianna E. 12, Sydney G. 12

Silver Key

Devyn S. 12 Portfolio, Amber G. 12, Mycah M. 12, Rose N. 12, Anastasia P.10, Bryan R. 12, Megan W. 12

Honorable Mention

Anyssa A. 11, Amanda D. 11, Sydney G.12, Amber G. 12, Melissa G. 12, Nicholas H. 12, Stephanie H. 12, Preston K. 12, Griffen L. 12, Jessica R. 12, Tia S. 11, Wesley V. 11, Anita V. 12

2013

Gold Key

Louie-Paulo D.- 12 Art Portfolio, Katie S. – 12 Photography, Kylie S. – 12 Ceramics, Wesley V. -10 Drawing, Cortney W.12 –Fashion, Cortney W. 12, Louie-Paulo D. -12 Printmaking

Silver Key

Matthew F. – 12 Art Portfolio, Julie N. – 12 Art Portfolio, Joshua S.– 12 Art Portfolio, Joseph C. 12 – Drawing, Louie-Paulo D.12 – Printmaking, Charlie S. 12 – Mixed Media, Benjamin W. 11- Ceramics, Cortney W. – 12 -Ceramics

Honorable Mention

David A.– 12 ArtPortfolio, Joseph C.– 12 ArtPortfolio, Eljah G. – 12 ArtPortfolio, Jessica L. – 12 ArtPortfolio, Brandy Schirmers– 12 ArtPortfolio, Katie S. – 12 ArtPortfolio, Eljah G.– 12 Ceramic, Eljah G. – 12 Ceramic, Julie N. – 12 Mixed Media, Brandy S. -12 Ceramic, Katie S. -12 Photography, Joshua S. -12 Mixed Media, Joshua S. -12 Mixed Media

2012

Gold Key

Keaton V. – Drawing, Tyler S. – Photography

Silver Key

Louie D. – Mixed Media

2011

Silver Key

Katie W. – Drawing, Keaton V. – Watercolor

Honorable Mention

Katie W. – Senior Portfolio, Peter M. – Senior Portfolio


Duck Stamp

2019

Third Place – Maia D.

2018

First Place – Amber S., Ashley C.

Second Place – Maia D.

Third Place – Greta K., Toria D., Emily A.

Honorable Mention – Kaylee H., Claire F., Lucy M., Jacob T., Emily Watts., Devon T., Megan K., Taylor L., Sharda P., Sarah L., Jenna B., Anna B., Kristen P., Emma T., Eryn P., Morgan L., Megan M., Chloe S., Carlson N., Jenna J., Hillary S.

2017

Best of Show – Josh T.

First Place – Molly M.

Second Place – Mason C., Lizzy J., Greta K.

Third Place – Megan D., Amber S.

Honorable Mention – Anna B., Emily D., Claire F., Tyler G., Veronica J., Benjamin L., Amariah N., Julie O., Dawson P., Megan R., Lauren R., Kat S., Payton T.

2016

Second Place – Bethany B., Miranda D., Syra T., Josh T.

Third Place – Alicia D., Yana V.

Honorable Mention – Payton A., Haylee C., Sydney G., Reed F., Tommy H., Phoebe H., Jackie K., Megan K., Julian M., Teresa O., Julia P., Molly W.

2015 

First Place – Sydney G. Third Place – Hannah V. and Tia S.

Honorable Mention –       Bethany B., Trevor  S.,  Mason  C., Johnathan C.,  Miranda  D. and Josh T.

2014   

Second Place: Bethany B., Luke P.

Third Place Miranda D.

2013

Honorable Mention: Gina B., Wesley V., Kengi Y.

2012

Best in Show: Keaton V. Keaton also won 4th overall in the National competition.

Honorable Mention: Gina B.

2011 

Third Place:  Keaton V.

Honorable Mention: Gina B.

2010  

Second Place: Dan C.

Third Place: Shawn R.

Honorable Mention: Allissa V., Alex J.

2009

First Place: Matt D.

2008 

First Place: Gayle S., Megan B. Matt D. Tyler P., Danielle R., Cassie S., Teresa D., Kyle N.

2007

Honorable Mention: Cassie J., Rebecca M., Vanessa G.

2006

First Place: Matt D.

Second Place: Gayle S.

Third Place: Schensina T., Katie E.

Honorable Mention: Chris F., Luke H., Matthew H.

2005

First Place: Andria N.

2004

Winner: Andria N.

2003

Winner: Andria N.

2002

Winner: Andria N.


MSHSL

2019

Spotlight: Josh E., Mady V.

Superior: Ashley O., Josh E., Emily M., Hannah M., Elizabeth L., Mia C., Adam R., Mady V., Haley P., Esma A., Alexis P., Ingrid E.,  Angelika M.

Excellent: Anna K., Lauren F., Olivia P., Veronica J., Tarik A.

2018

Spotlight: Brian P.

Superior: Tyler G., Danyan B., Claire F., Mady V., Emme M., Toria D., Emily M., Aliyah H., Isabella P., Jade R., Jordan B., Anna L., Brian P., Gabby O., Anna B., Andrew V.

Excellent: Jenna B.

2017

Spotlight: Molly M., Josh T.

Superior: Claire F., Lucas G., Maddie G., Zach H., Molly M., Alex M., Peyton R., Caden S., Josh T., Rachel W.

Excellent: Chloe A., Mason C., Tyler G., Teresa O., Samantha P., Megan R., Jonah S., Amber S.

2016

2015

Visual Arts Section Competition was held at the Perpich Center for Arts and Education on Saturday. St.Michael-Albertville High School had 18 students enter artwork, 4 of which earned a rating of “Excellent” and 14 earned the highest rating of “Superior”.

Congratulations to Ryan A. and Molly M.who both earned “Judges Choice” awards. Ryan’s Digital Artwork and Molly’s Drawing were on display at Perpich Center for the Arts through the month of May.


Visual Arts Minnesota

2019

Digital Art: Mady V. 3rd

2018

2017

Ellingson Award: Rachel W.

Drawing: Molly M. 1st

2D Design: Kirsten H. 2nd

Ceramics: Katie R. 1st

Ceramics: Sophia M. 2nd

2016

Ceramics: Andrew Y. 1st

Photography: Kaleigh H. 2nd

2015

Photography: Michael B. 1st

Photography: Ty L. 3rd

Sculpture: Anika K. 1st

Ceramics: Andrew Y. 3rd

Drawing: Molly M. 1st

Painting: Jackson F. 1st


Congressional Art Competition for the 6th District

2019

Mady V. won first place in the Congressional Art Competition.

Josh E. won second place in the Congressional Art Competition.

2018

Tyler G. won first place in the Congressional Art Competition.

2017

Mason C. won second place in the Congressional Art Competition for his drawing created to raise awareness about the life of bees. Mason’s artwork traveled to the Nations Capitol to be on display for the next year.

2015

Lisa K. won third place in the Congressional Art Competition for her photograph titled “Not Your Mascot”. Lisa’s artwork will be displayed in Congressman Tom Emmer office in Otsego for the next year.


Mississippi 8 Art Competition

2019

Superior: Ashley O., Josh E., Emily M., Hailey E., Esma A., Emma A., Tarik A., Mia C.,

Excellent: Kallyn A., Lauren F., Morgan F., Caden N., Cadence F., Olivia P., Ingrid E., Angelika M

Honorable Mention: Rachel D., Olivia M.

2018

Judge’s Choice: Jack Schutz

People’s Choice: Mia Camp

Superior: Claire F., Amber S., Tyler G., Elizabeth L., Nathan N., Brian P., Jack S., Mia C., Grace B.,

Excellent: Mady V., Hannah M., Emme M., Megan E., Brooke K., Morgan S., Laine T., Matthew W., Jackson W.

Honorable Mention: Lizzy J.

2017

Superior: 

Excellent:

Honorable Mention:

2016

Superior: Nate W., Miranda D., Austin P.,  Hilde A.

Excellent: Ben B.,  Teresa O., Katie R.,  Hana D., Enna B., Rachel W., Ryan A., Kora H., David L., Sara S., Beau I.

Honorable Mention: Eva G., Zach H., Josh T., Mason C., Jade H.

2015

Superior:Wesley V., Andrew B. and Madeline W., Emily W. and Rae Ann A.,  Ryan A., Jade H., Jordan V.

Excellent: Nate W., Lauren C. and Isaiah W., Taylor R., Megan K., Sydney G. and Tomas P., Marleigh J., Ashley H., Kaleigh H. and Lisa K., Kenji Y.

2011

Best of Show: Katie W.

Superior: Katie W., Josie N.

Excellent: Tanner A.

Honorable Mention: Erin M.

2010

Excellent: Allissa V.

Honorable Mention: Alex J., Peter M.


Youth Arts Month (YAM)

2019

Best in Show – Ayodele O.

1st Place – Emily M.

2nd Place – Hannah M.

Honorable Mention – Josh E.

2018

3rd Place Whitney D.

Honorable Mention Claire F.

Flag Contest – 2nd Place Tatum B.

Spotlight Award – 3rd Place Amber S.

2017

Best in Show – Josh T.

2nd Place Mason C.

Spotlight Award – 2nd Place Place Megan K.

2015

Best in Show – Amanda D.


PACER’s National Bullying Prevention Center: Student with Solutions

2017

National Winner – STMA Studio Art class entries

Northwestern High School Art Exhibition

2019

Winner: Hannah M.

2018

Winner: Teresa O

2016

Winner: Ryan A.